• 9 Октября 2015

Университекка литература декадата

Алтынньы 1-10 күннэригэр университет үрдүнэн саха литературатын декадата ыытылла турар. Бу тэрээһини Российскай Федерация Хотугулуу-Илиҥҥи олохтоох омуктар тылларын уонна культураларын институтун саха литературатын кафедрата тэрийдэ. Преподавателлэр, студеннар барыта 13 институкка, факультекка сылдьан лекциялары аахтылар, көрсүһүүлэри тэрийдилэр. Холобур, финансово-экономическай институкка профессор Н.Н. Тобуроков “История зарождения и развития якутской литературы”, математика уонна информатика институтугар кафедра сэбиэдиссэйэ В.Г. Семенова «Алампа. Таҥара буолбут киһи. Киһи буолбут Таҥара», медицинскэй институкка доцент, ф.н.к. Винокурова А.А. “Эвенская поэзия: картина мира”, технологическай институкка уонна геолого-разведочнай факультекка доцент, ф.н.к. Архипова Е.А. “Иван Арбита – кэлэр кэм кынаттаах поэта”, юридическай факультекка доцент, ф.н.к. Григорьева Л.П. “П.А.Ойуунускай – саха норуотун чулуу уола”, омук тылын факультетыгар профессор В.Б. Окорокова “Золотые имена якутской литературы”, историческай факультекка профессор П.В. Сивцева “Золотые имена якутской литературы: А.Кулаковский” о.д.а. интэриэһинэй лекциялары аахтылар. Маны таһынан, устудьуоннар бэйэлэрэ тыл көтөҕөн “Роль писателя в современном обществе” диэн диспут тэрийдилэр, преподавателлэр Ирина Дмитриева, Н. Михалева – Сайа курдук биллиилээх суруйааччылары кытта көрүһүннэрдилэр, М.П. Попова салайааччылаах “Сэргэлээх уоттара” куруһуок, литература салаатын устудьуоннара анал программалаах тиийэн, атын факультет оҕолорун айар үлэҕэ көҕүлээтилэр. Литература декадата бу курдук интэриэһинэйдик ыытыллан салҕана турар.

Автор: кафедра "Якутской литературы"